Ogljični odtis in zahteve standardov o trajnostnem poročanju
Trajnostnost in okoljska odgovornost sta postavljeni v ospredje delovanja organizacij in sta ključnega pomena za ustvarjanje dolgoročnega in uspešnega poslovnega modela. Mnoge organizacije se zavzemajo za trajnostno poslovanje in si zastavljajo ambiciozne cilje razogljičenja ter že izvajajo aktivnosti v tej smeri. Hiter razvoj zakonodaje na področju okolja in trajnostnosti v EU ter vedno večja pričakovanja trga predstavljajo za organizacije tako priložnosti kot izzive.
Direktiva glede poročanja o trajnostnosti (CSRD – Corporate Sustainability Reporting Directive) zahteva od organizacij, da v letnih trajnostnih poročilih razkrivajo pomembne informacije o vplivu na okolje, družbo in o upravljanju. Tako morajo od poslovnega leta 2024 (s prvimi poročili v letu 2025) organizacije, ki že poročajo v skladu z direktivo NFRD (Non-financial Reporting Directive, prenesena v zakonodajo RS z ZGD-1), poročati skladno z direktivo CSRD in delegirano uredbo glede standardov poročanja o trajnostnosti (ESRS – European Sustainability Reporting Standards).
V okviru zahtev ESRS E1 Podnebne spremembe organizacije razkrivajo svoj vpliv na podnebne spremembe, prizadevanja za blažitve v skladu s Pariškim sporazumom ter prilagoditev strategije in poslovnega modela za prehod v trajnostno gospodarstvo.
Razkritje E1-6 – Bruto emisije toplogrednih plinov (TGP) v Obsegih 1, 2 in 3 ter skupne emisije TGP zahteva, da organizacije zberejo in predstavijo verodostojne podatke o emisijah v celotni vrednostni verigi v skladu z zahtevami Protokola GHG (Greenhouse Gas Protocol). Standardi Protokola GHG zahtevajo tudi skladnost poročanja v skladu z ISO 14064-1, pri čemer morajo organizacije upoštevati Protokol GHG glede mej poročanja ter uporabe in obdelave podatkov o emisijah za različne obsege emisij v Obsegu 1. Glede na nastop v veljavo predpisa za razkritje ESRS E1-6 so oproščene samo organizacije, ki v zadnjem letu zaposlujejo manj kot 750 zaposlenih.
Prednostna naloga organizacij v letu 2024 je zagotoviti, da bodo opredelile emisije toplogrednih plinov v Obsegih 1, 2 in 3 ter določile z emisijami povezane cilje in celotno podnebno trajnostno strategijo. Organizacije morajo zagotoviti aktivno zniževanje emisij v celotni vrednostni verigi, da bodo dosegle svoje kratkoročne cilje (2025 in 2030). Prav tako bodo morale biti prepričane, da srednjeročni (2040) in dolgoročni (2050) načrti izpolnjujejo pričakovano pot zmanjševanja emisij ogljika s ciljem omejiti dvig globalne temperature pod 1,5 °C.
Z verifikacijo izračuna ogljičnega odtisa si organizacije zagotavljajo natančnost in verodostojnost sporočenih informacij. Verifikacija je neodvisen pregled podatkov, uporabljenih v procesu izračuna, ter ocena skladnosti izračuna in metodologije z zahtevami standardov in smernic na področju TGP. Največkrat uporabljena standarda za izračun sta Protokol GHG in ISO 14064-1, za verifikacijo pa ISO 14064-3. Slednji določa načela in zahteve ter smernice za preverjanje in potrjevanje izjav o TGP. Organizacije z verificiranim izračunom učinkoviteje upravljajo svoj vpliv na okolje in družbo, izboljšujejo svojo trajnostno uspešnost ter izpolnjujejo pričakovanja svojih deležnikov in zahteve regulativnih okvirov.
SIQ poleg izračuna ogljičnega odtisa v skladu s standardi Protokola GHG ter ISO 14064-1 izvaja tudi preverjanje ogljičnega odtisa skladno s standardom ISO 14064-3. Za celovito integracijo ogljičnega odtisa v sistem trajnostnega razvoja izdelamo poročilo o preverjanju ter izdamo mnenje preveritelja o skladnosti izračuna.