Evropski teden mobilnosti in Mednarodni dan ohranjanja ozonske plasti
16. septembra se vsako leto začne Evropski teden mobilnosti, ki se zaključi z akcijo »Dan brez avtomobila«. Letošnja osrednja tema že 23. izvedbe je »Udoben javni prostor – za vse«. V kampanji sodeluje 1891 mest iz 43 držav, med njimi pa so tudi 4 države izven Evrope (Argentina, Ekvador, Japonska in Peru). V Sloveniji z različnimi aktivnostmi oziroma programi sodeluje kar 68 mest (https://mobilityweek.eu/participating-towns-and-cities/?year=2024&country=SI).
Začetek tedna mobilnosti sovpada z Mednarodnim dnem ohranjanja ozonske plasti, ki je posvečen ozaveščanju o pomenu zaščite ozonske plasti. 16. septembra 1987 je bil namreč podpisan mednarodni sporazum za postopno ukinjanje proizvodnje in uporabe snovi, ki tanjšajo ozonsko plast (Montrealski protokol). Protokol je primer zgodbe o uspehu, saj je pozitivno vplival na obnovo ozonskega plašča, in je opomnik, da so spremembe možne, ko države pokažejo politično odločenost za skupno dobro.
Zaradi svetovnega naraščanja emisij fluoriranih ogljikovodikov (HFC) so se pogodbenice Montrealskega protokola leta 2016 na podlagi kigalijske spremembe Protokola odločile za izvedbo postopnega zmanjšanja uporabe fluoriranih ogljikovodikov. Posledično je Evropska unija sprejela Uredbo 517/2014, ki določa pravila za nadzor, ravnanje in poročanje o emisijah HFC v Evropski uniji. Zaradi potrebe po močnejših podnebnih ukrepih je Evropska komisija uredbo o F-plinih iz leta 2014 pregledala in 7. aprila 2022 Evropskemu parlamentu in Svetu Evropske unije predlagala novo uredbo. Ta je bila sprejeta 7. februarja 2024 (Uredba 2024/573). Ključne zahteve nove Uredbe vključujejo močno zmanjšanje količin HFC ter dodatne prepovedi uporabe HFC v opremi in izdelkih.
Evropski teden mobilnosti in Mednarodni dan ohranjanja ozonske plasti sta ločeni iniciativi, ki pa imata skupen namen – prispevati k boljšemu okolju. Pri doseganju okoljskih ciljev organizacijam pomagamo tudi na SIQ Ljubljana, saj ponujamo številne storitve, med katerimi so certificiranje po ISO 14001, ISO 50001, verifikacija po shemi EMAS, preverjanje poročil o emisijah toplogrednih plinov, izračun in verifikacija ogljičnega odtisa.