Čas in frekvenca
Števci frekvence
• Vhodna občutljivost: Parameter nam pove, pri kateri vrednosti napetosti začne števec pravilno meriti. Občutljivost se preveri pri 50 Ω in/ali 1 MΩ vhodni impedanci števca.
• Kontrola časovne baze: Pomeri se 24-urna stabilnost frekvence časovne baze števca. Meritev stabilnosti časovne baze traja vsaj 2 dni, saj je potrebno 24-urno predgretje instrumenta zaradi temperature stabilizacije instrumenta, ter meritev stabilnosti časovne baze v sledečih 24 urah. Tipične frekvence so 10 MHz, 5 MHz in 2 MHz, pomerimo pa lahko tudi ostale vrednosti, v kolikor ima števec dodatne možnosti. Poleg stabilnosti lastne časovne baze števca preverimo tudi sposobnost zaklepanja frekvence na časovno bazo.
• Funkcionalni test: Pri tej merilni točki se izvede različne teste, ki jih običajno predpiše proizvajalec (npr. merjenje periode, dolžine impulza, časovni interval med obema vhodoma, frekvenčna natančnost). Funkcionalni test običajno izvedemo neakreditirano.
GNSS sprejemniki
Pri GNSS sprejemnikih pomerimo relativno odstopanje in lezenje frekvence ter stabilnost:
• Relativno odstopanje in lezenje frekvence opravimo s fazno primerjavo z referenčnim cezijevem frekvenčnim etalonom oziroma atomsko uro. Najkrajša meritev traja vsaj tri dni, saj je instrument pred izvedbo meritve priključen vsaj 48 ur, da se temperaturno stabilizira in doseže svojo delovno temperaturo, po temperaturni stabilizaciji pa sledi kalibracija, pri kateri je naprava zaklenjena na GNSS signal. Najkrajši tipični čas kalibracije traja 24 ur za posamezen izhod ali več glede na zahteve naročnika. V izračunu negotovosti se upošteva lezenje frekvence med kalibracijo, oceni se relativno lezenje frekvence na dan ali drug časovni interval (mesec, leto). Kalibrira se lahko več izhodov sprejemnika glede na potrebe in zahteve naročnika.
• Stabilnost frekvence se določi analitično preko izvedenih meritev v opazovanem času. Ker gre za časovno odvisen parameter, se tu uporablja ti. Allanova ter modificirana Allanova deviacija, ki je merilo za frekvenčno stabilnost ur.
Kalibracijo časovne baze lahko izvedemo tudi na terenu z večjo negotovostjo v območju 2×10-10 zaradi uporabe rubidijevega referenčnega etalona frekvence namesto cezijeve atomske ure.
Merilniki/generatorji časovnih intervalov/pulzov/period/frekvence
Poleg merilnikov/generatorjev časovnih intervalov/pulzov/period/frekvence kalibriramo tudi generatorje časovnih mark, merilnike kratkih časov, časovne baze mikroprocesorskih sistemov, časovna stikala, preizkuševalnike časovnih intervalov in obratov, dajalnike tarifnih impulzov, časovne baze signalnih generatorjev, itd.
Pri kalibraciji preverimo naslednje parametre:
• vhodna občutljivost: Preverimo, pri katerem nivoju začne instrument pravilno meriti.
• časovna baza: Podobno kot števci frekvence imajo tudi merilniki/generatorji časovnih intervalov svojo interno časovno bazo, ki jo preverimo z referenčnim števcem, ki je priključen na referenčni etalon frekvence. S tem zagotovimo relativne negotovosti kalibracije v območju 2×10-12.
• funkcionalni test: Test se običajno izvaja po postopkih, ki jih predpiše proizvajalec instrumenta, po želji se lahko izvede tudi dodatne funkcionalne teste. Funkcionalni test se običajno izvede neakreditirano.
• pulzni parametri: Pri merilni točki se pregleda pulze, ki jih generira ali meri instrument (dolžina pulza, čas vzpona in čas upada, dolžina pozitivnega in/ali dolžina negativnega pulza, frekvenca oziroma amplituda pulzov). Pulze lahko generiramo in merimo. Po dogovoru s stranko lahko prilagodimo meritve.
• Perioda/frekvenca: Preverimo merjenje ali generiranje frekvence, ki je recipročna vrednost periode.
Frekvenčni delilnik
Osnovni parameter frekvenčnega delilnika je frekvenčno delilno razmerje, ki je kalibrirano z uporabo referenčnega generatorja in števca frekvence, pri katerem je časovna baza povezana s časovno bazo generatorja frekvence. Pri kalibraciji določimo razmerje med vhodno/generirano frekvenco in izhodno frekvenco.
Štoparice
Izvajamo kalibracije digitalnih kot tudi analognih štoparic, pri katerih kalibriramo naslednja parametra:
• relativni čas: Relativen čas je pomerjen neposredno z etalonskim kalibratorjem ur. Kalibrator nam pove, koliko štoparica prehiteva ali kasni v določenem časovnem intervalu (npr. koliko sekund na dan)
• funkcionalna kontrola: Funkcionalna kontrola se izvede neakreditirano kot preizkus delovanja.
Ostali merilni instrumenti z možnostjo merjenja časa, frekvence ali ostalih s časom povezanih veličin
Med merilnike z možnostjo merjenja časa spadajo različni tipi multifunkcijskih instrumentov z nastavljivim merilnim časom, akustični dozimetri, merilniki frekvence (preskusne naprave, digitalni/analogni multimetri, kalibratorji, merilniki izmenične moči) in merilniki veličin na osnovi frekvence (merilniki vrtljajev preko optičnega ali induktivnega sklopa, merilniki obratov, itd.