Naprave povezane z optičnimi vlakni
Optični laserski vir
Najpomembnejši parameter pri kalibraciji laserskega vira je absolutni nivo optične moči, ki ga lahko pomerimo pri različnih nivojih (linearnost) z uporabo referenčnega optičnega merilnika moči. Optično moč lahko izmerimo v območju od 0 dBm do –90 dBm.
Optični merilniki moči
Absolutno točnost merilnikov optične moči kalibriramo po primerjalni metodi z uporabo referenčnega merilnika optične moči. Drug pomemben parameter je linearnost merjenja nivoja optične moči, ki ga kalibriramo z uporabo referenčnega optičnega slabilnika. Točnost merjenja optične moči (linearnost) lahko izvedemo v območju med 0 dBm in –90 dBm.
Optični atenuatorji in optična vlakna
Glavni parameter, ki ga kalibriramo, je slabljenje vlakna ali atenuatorja in (inkrementalno in stopničasto) slabljenje optičnih stopenjskih atenuatorjev. Slabljenje lahko izmerimo v območju od 0 dB do 90 dB s primerjalno metodo (negotovosti od 0,15 dB do 0,17 dB) ali z metodo na osnovi referenčnega stopenjskega optičnega atenuatorja v območju od –1,4 dB do –60 dB (negotovost 0,06 dB). Kalibriramo lahko tudi optično dolžno optičnega vlakna v kolikor je znan njegov lomni količnik (kalibriramo lahko dolžine vlaken od 0,1 km do 100 km).
Optični reflektometri v časovnem prostoru (OTDR)
OTDR je instrument, ki lahko meri razdaljo do določenih dogodkov (npr. do konektorjev, spojev ali napak), lahko pa meri tudi slabljenje v optičnih vlaknih. To naredi tako, da v optično vlakno pošlje pulz laserske svetlobe in nato v periodičnih časovnih intervalih izmeri povratno razpršeni signal iz vlakna. Sipanje svetlobe je lahko Rayleighovo sipanje na mikro delcih v optičnih vlaknih ali Fresnelova odboj na stiku različnih materialov na poti svetlobnega pulza (konektorji, spoji itd.). Ob poznavanju lomnega količnika vlakna in na podlagi časa prejetja odbitega signala se lahko izračuna tudi razdalja do opazovanega dogodka. Nivo prejetega signala je sorazmeren slabljenju vlakna, zato lahko OTDR meri tudi slabljenje vlakna. Tipični parametri, ki jih kalibriramo, so:
- izgube v območju A, ΔSA (tipična vrednost za optična vlakna je ± 3 dB na km, kalibracija je mogoča v območju od 0 km do 35 km)
- napaka odmika začetne razdalje, ΔL0, je prikazana vrednost razdalje na priključku OTDR (v idealnem primeru bi morala biti prikazana razdalja 0)
- napaka prikaza razdalje, ΔSL, je napaka gradienta razdalje (izmerimo jo lahko pri razdaljah od 5 km do 35 km)
- kalibracija skale slabljenja (kalibracija skale slabljenja se uporablja za določitev točnosti merjenja izgub ΔSA OTDR za nivoje moči F v režimu povratnega razprševanja OTDR-ja)
- mrtvo območje dogodka (mrtvo območje dogodka, angl. event deadzone, je običajno določeno za 1 μs široke pulze in odbojnost –35 dB, razen če ni drugače navedeno v specifikacijah)
- mrtvo območje slabljenja (mrtvo območje slabljenja, ang. attenuation deadzone, je določeno kot razlika med začetkom odboja svetlobe do točke, kjer se signal vrne v sled povratnega razprševanja svetlobe)
- dinamični razpon (Dinamični razpon označuje sposobnost OTDR-ja, da meri dolga vlakna in s tem majhne signale povratnega sipanja. Določen je kot razlika med ekstrapoliranim začetkom sledi povratnega sipanja in nivojem šuma. Dinamični razpon je izražen v dB za izgubo vlakna v eni smeri.)