Izobraževanje

Trajnostno poročanje postaja priložnost za kreiranje dodane vrednosti organizacije

16. januar 2025 Tatjana Čoko

Zanimanje za trajnostna poročila podjetij in organizacij se je v zadnjem času izjemno povečalo. Vse več kupcev in potrošnikov se odloča za nakup izdelkov glede na trajnostne kazalnike. Hkrati postaja vse večja ozaveščenost vlagateljev, da lahko ne trajnostno poslovanje ogrozi finančno uspešnost podjetij.

K trajnostnemu razkrivanju spodbuja tudi direktiva glede poročanj o trajnostnosti podjetij CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) ter evropski standardi trajnostnega poročanja ESRS (European Sustainability Reporting Standards). Trajnostno poročilo tako postaja priložnost za kreiranje dodane vrednosti organizacije in njen pomemben del trajnostnega upravljanja.

Na intenzivnem usposabljanju Strokovnjak za trajnostno upravljanje smo usposobili že pet generacij strokovnjakov.

Pridružite se nam na usposabljanju, ki se prične 27. januarja 2025 in pridobite naziv Strokovnjak za trajnostno upravljanje | Sustainability Management Expert. Na voljo je še nekaj prostih mest.

Več informacij in PRIJAVA.

 

Mnenja udeležencev usposabljanja

“Zahteve po poročanju o kazalnikih ESG so postale del našega vsakdana in z njimi smo se srečali že prav vsi – od najmanjših s. p.-jev do največjih korporacij. Ko se zaveš, da kredita s strani banke ne bo brez izpolnjenega»vprašalnika ESG«, se zdi izračun ogljičnega odtisa največji problem. Ko pa odpreš s strani EU in države predpisane standarde ESRS, se zaveš, da zahteve o trajnostnem poročanju daleč presegajo vse poznane zakonodajne zahteve in vse vrste vpeljanih sistemskih standardov vodenja. Ključnega pomena je, da se s pojmom trajnostnosti čim prej soočimo, da ga v delovanje svojega podjetja vpeljemo kot proces in ne kot projekt ter da vanj že v prvi fazi aktivno vključimo najvišje vodstvo. Čakanje na zadnje roke in potem na »rešitev od zunaj« v smislu najema zunanjega svetovalca, ki nam bo pripravil in objavil poročilo, ne bo niti dobra niti prava rešitev za dosego cilja trajnostne poslovne odličnosti ob zadovoljnih zaposlenih in uspešnem zelenem prehodu.”
Marjeta Žonta, vodja trajnostnega razvoja v skupini Kolektor

“Usposabljanje Strokovnjak za trajnostno upravljanje je krasen vpogled v vse bistvene vidike trajnostnega delovanja z rdečo nitjo, da se morajo za trajnostni razvoj razvijati vse vloge v organizaciji. Na usposabljanju smo pridobili ogromno informacij in tudi praktičnega znanja ter orodij, s katerimi naše trajnostne pobude lažje in celoviteje predstavimo vodstvu in zaposlenim ter jih implementiramo vprocese. Na usposabljanju smo spoznali veliko odličnih praks, priložnost medsebojnega spoznavanja ter izmenjave informacij in izkušenj z ostalimi udeleženci pa je le še dodana vrednost. Usposabljanje resnično vzpodbudi razmišljanje o preoblikovanju sistemov in procesov z namenom trajnostnega delovanja, obvladovanja podatkov, potrebnih za izračune, ter nenazadnje poudari pomen komunikacijskih veščin. Pridobili smo zavedanje, da ima vsaka funkcija v podjetju svojo vlogo pri razvoju trajnostnega delovanja, zato je zelo pomembno tudi ozaveščanje zaposlenih o trajnostnosti. Za trajnostno delovanje podjetja je namreč nujno, da se ustvari kultura, v kateri se ceni kontinuirano učenje, hkrati pa je treba vzpostaviti kulturo, ki vzpodbuja in opolnomoči vsakega zaposlenega za sprejemanje in dajanje pobud na področju trajnostnosti, kar pozitivno vpliva na razvoj kreativnega mišljenja in inovativnih rešitev.”
Tina Turk, vodja trajnostnega razvoja in sistemov vodenja, Telemach Slovenija, d. o. o.

“Trajnostnost je vse pogostejša tema pri odločitvah glede poslovanja podjetja, planiranih investicijah in tudi v vsakodnevnem življenju. Kljub temu da kot srednje veliko podjetje nismo zavezani k zakonsko obveznem poročanju, pa moramo vedno pogosteje poročati o našem trajnostnem ravnanju, saj to od nas zahtevajo naši ključni deležniki, največkrat naši poslovni partnerji. Udeležba na usposabljanju Strokovnjak za trajnostno upravljanje mi je dala širši vpogledv vsa tri področja trajnostnega razvoja – okoljski, socialni in ekonomski – ter pomagala začrtati nove smernice za letno poročanje o okolju v TIK-ovem letnem poročilu, vključno z izračunom ogljičnega odtisa za naše podjetje.”
Sabina Pegan, vodja nabave in vodja trajnostnega tima, TIK, d. o. o

“V sklopu usposabljanja za strokovnjaka za trajnostno upravljanje sem najbolj užival v strokovni diskusiji z ostalimi udeleženci in predavatelji, ki so res dobri in spodbujajo izmenjavo mnenj in praks. Na predavanja sem prišel z upanjem, da si bom sam pri sebi potrdil svoje razumevanje področja, predvsem pa da izvem, česa še ne vem, kako to delajo drugje in kaj meni stroka. Zelo koristna pa je bila seminarska naloga, saj sem jo opravil s svojega delovnega področja, in sicer integracije tveganj ESG v obstoječi poslovni model upravljanja tveganj, kjer sem preveril svoje razumevanje tematike, z njo pa sem dobil s strani mentorice in komisije potrditev o pravi smeri razmišljanja. Vsebino naloge sem nato uporabil v družbi na internih izobraževanjih za zaposlene.”
mag. Martin Logar, dipl. inž., vodja štabne službe za skladnost poslovanja in upravljanje tveganj,vodja področja trajnostnega poslovanja, Slovenske železnice, d. o. o.

Nazaj na vse novice